Get Adobe Flash player

Urząd Gminy Zbuczyn
ul. Jana Pawła II 1
08-106 Zbuczyn
tel/fax 25 641 63 90
skrzynka epuap:
URZĄD GMINY ZBUCZYN
8f965xkdqd

Dowiedz się więcej

bip2

zamowienia

 sesja rady na zywo

harmonogram odbioru odpadow m

 

Gra o Historii Zbuczyna

(wersja do druku)

gra 1

 

 

 

Następnie w Kaplicy w Borkach-Kosach została odprawiona Msza Święta za poległych w akcji w 1944 r. , jak również za Żołnierzy Wyklętych z miejscowości Borki-Kosy i Paduchy. Na uroczystość przybyli Posłowie na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski i Krzysztof Borkowski, Przewodniczący Rady Gminy Zbuczyn Stanisław Kondraciuk, Wójt Gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz, rodziny poległych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Borków-Kosów, Paduch i Sółd.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Borkach-Kosach. Na początku dzieci i młodzież przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Kolejnym punktem programu był referat dr Wiesława Charczuka, historyka najnowszej historii lokalnej, absolwenta Szkoły w Borkach-Kosach, który przedstawił przebieg walk antykomunistycznego podziemia w Powiecie Siedleckim oraz Gminie Zbuczyn. Wymienił też nazwiska i omówił działalność głównych uczestników podziemia antykomunistycznego z miejscowości Borki-Kosy I Paduchy. Byli to Jan Zdanowski „Żółw", Marian Zdanowski „Grzmot", Maria Borkowska i Konstanty Borkowski „Lizdejko". Po referacie głos zabrali zaproszeni goście i przedstawiciele rodzin kombatantów. Zastępca Wójta Gminy Zbuczyn Janusz Ginter, również absolwent szkoły w Borkach-Kosach, przedstawił krotką historię uroczystości odbywających się z tej okazji oraz przedstawił rodziny Żołnierzy Wyklętych, przybyłych na obchody.

Na koniec zaproszeni goście, rodziny kombatantów i nauczyciele z ZS w Borkach-Kosach przy kawie wspominali niedaleką historię tych stron. Całą uroczystość uświetnił Mieczysław Borkowski , Podlaski Janko Muzykant, mieszkaniec Borków-Kosach, grając na akordeonie i harmonijce ustnej patriotyczne pieśni.

Na skróty

nowy nr tel

wybory2020a

wybory do sejmu i senatu 2019